Rostlinné oleje jsou přirozenou součástí mnoha rostlin. Olej se většinou získává z různého rostlinného materiálu, např. semen, ořechů nebo jader, lisováním (za studena). A právě takto získaný olej tvoří základ většiny přírodní kosmetiky.
Pokud jste si přírodní kosmetiku oblíbili, ale ještě jste se neodhodlali zkusit k péči o pokožku čistý rostlinný olej, určitě doporučuji to zkusit.
Proč?
Já jsem jeho účinky objevila úplnou náhodou. Vyráběla jsem pleťové krémy a nevyužila jsem všechen připravený olej. Rozhodla jsem se zkusit, co se stane, když ho nanesu na obličej jen tak. Zjistila jsem, že mé pleti báječně vyhovuje, neměla jsem vůbec mastný a těžký pocit, naopak, moje pleť byla hebčí a krásně se rozjasnila.
Byla to pro mě báječná novinka. I když jsem už předtím mnohokrát četla, jak výborné mohou být oleje pro pokožku, nebyla jsem o tom přesvědčená. Většinou musím vše vyzkoušet na vlastní kůži, a pak teprve se rozhoduji, jestli opravdu vidím slibované zlepšení, a jestli produkt stojí za to. Moje zkušenost s pleťovým olejem byla jednoznačně pozitivní!
A to tak moc, že mě nadchla pro zkoumání blahodárných účinků rostlinných olejů a toho, jak je pro svou pokožku lépe využít. Jsem přirozeně velmi zvídavá osoba a s rostlinnými oleji jsem objevila nový svět a začala poznávat jedinečné vlastnosti jejich různých druhů.
Přišla jsem na tolik pozitivních účinků olejů, že se staly nenahraditelnou součástí mé každodenní péče o pokožku.
Pojďme se na rostlinné oleje blíže podívat. Zde je o nich několik základních informací.
Mastné kyseliny, vitamíny, živiny, minerály a antioxidanty
Rostlinné oleje jsou velmi bohaté na vitamíny, živiny a minerály, které jsou zásadní pro správnou funkci kožních buněk. Mohou zlepšit vzhled a tón vaší pleti, obnovit poškozenou pokožku, regenerují ji a chrání, hydratují a oddalují příznaky stárnutí.
Léčivé látky některých rostlinných olejů:
- šípkový olej je bohatý na vitamín A,
- avokádový, lískooříškový a slunečnicový olej je bohatý na vitamín E,
- olej z dýňových semínek obsahuje omega 6 mastné kyseliny, které na pokožku působí protizánětlivě,
- olivový olej je bohatý na kyselinu olejovou, která se snadno absorbuje a má dlouhodobý hydratační efekt.
Jak se oleje liší
Je dobré znát alespoň základní rozdíly mezi rostlinnými oleji. Snáze pak zvolíte ten správný právě pro svou pokožku. Liší se samozřejmě barvou a vůní, některé jsou exotické, jiné velmi drahé, ale jsou rozdílné i v mnoha dalších aspektech:
- někeré oleje jsou viskóznější a mastnější,
- některé oleje jsou zvláště vhodné pro mastnou, jiné pro suchou pokožku,
- některé oleje se vstřebávají rychle, jiné pomalu,
- některé mají speciální zvlhčující schopnosti.
Všechny nosné oleje jsou ale známé jako emolienty, které zvláčňují a vyhlazují pokožku, působí preventivně proti ztrátě vody, vysoušení, poškození a podráždění.
Snadná přírodní péče o pokožku
Pro všechny výše zmíněné výhody se staly rostlinné oleje základní surovinou při výrobě mé přírodní kosmetiky, jsou dokonce její nejdůležitější součástí. Jsem proto velmi citlivá na kvalitu používaných olejů. Čím kvalitnější olej, tím výraznější pozitivní vliv na mou pokožku, tím jsem si jistá.
Neustále experimentuji s různými směsmi olejů na pleť nebo hledám mix vhodný pro pokožku celého těla. Mám skvělý pocit, když po sprše mohu použít vlastnoručně vyrobený tělový olej. Dodá mé pokožce pokaždé úžasnou hebkost a cítím, jak ji vyživuje. Rostlinné oleje jsou výborné i v přípravcích na čištění pleti, protože jsou velmi efektivní v odstraňování nečistot a make-upu.
Někdy používám i čisté jednotlivé oleje, například jojobový patří k mým velkým oblíbencům a mé nejzákladnější výbavě.
Který olej máte rádi vy? Jak jej používáte?
Pokud jsem probudila vaši zvědavost a máte otázky či pochybnosti o použití rostlinných olejů, přijďte na workshop Pleťové a tělové oleje. Dozvíte se více o jejich výhodách a využití a zjistíte, které oleje se hodí právě pro vaši pokožku. 😊