Doručení zdarma u všech objednávek nad 1200 Kč!

Letní rozmazlování

Čvc 8, 2021 | Články

Léto nás svými slunečnými a teplými dny neustále láká vyrazit ven, projít se po turistických stezkách, nebo objevovat okolí na kole. A kromě těch nejteplejších částí dne se většinou zlákat necháme a dovolíme slunečním paprskům obklopit nás a vést nás podél svých vyhřátých cest.

Svou hřejivou magií nás slunce obvykle dokáže otevřít světu, zmírnit a zjemnit a také zrelaxovat. A některé věci se díky němu prostě dělají lépe, než když prší. S relaxací se pojí samozřejmě i více radosti, hravosti a spontánnosti a povinnosti se občas jen tak mimochodem ocitnou v pozadí. Sluneční paprsky jsou ale přece moc lákavé na to, abychom se jich vzdali!

Slunečné dny ale nepovzbuzují jen nás, blahodárné účinky mají také na přírodu, která roste a tyčí se, aby byla paprskům co nejblíž. Louky jsou oseté květinami a bylinami a v zahradách se červená a zelená čerstvá zelenin.

 

Nostalgie lučního kvítí

 

Miluji neposekané louky, ráda jimi procházím a obdivuji na nich všechny možné luční květiny. V poslední době je ale bohužel tenhle pohled stále vzácnější a to kvůli intenzivnímu využívání zemědělské půdy, kvůli kterému se čím dál víc rostlinných druhů z našeho přirozeného prostředí vytrácí. A to je obrovská škoda.

 

 

Při procházkách podél luk mi na mysl vždycky vytanou vzpomínky na prázdniny na základní škole, které jsem mnoho let trávila u babičky. S bratrancem jsme po loukách pobíhali od rána do večera a pro babičku trhali luční kvítí do vázy na stůl. I dnes je pro mě mnohdy těžké odolat a nějaké kvítí si nenasbírat, i když vím, že mu to nejvíc sluší právě tam, kde přirozeně roste.

 

Kokosová kouzla

 

Kromě luk mám léto v posledních letech spojené i s kokosem a s jeho sladkou vůní, která se do letního žáru perfektně hodí. Najdete ho v každém obchodě a spolu s kokosovým olejem a dalšími ingrediencemi, které máte určitě i vy doma v kuchyni, z něj můžete vyrobit jednoduchou, nádherně vonící kosmetiku.

 

 

A proč právě kokos? Je vhodný pro tělo i obličej a krásně zjemňuje a hydratuje pleť. Výborný je tak i na suchou, poničenou nebo zanícenou pokožku třeba při ekzémech, psoriáze nebo dermatitidě. Má totiž antimikrobiální, antiseptický a antibakteriální účinek.

Kokosový olej má k tomu navíc také chladicí efekt, což se ve vysokých letních teplotách rozhodně hodí. A podpořit jeho blahodárné účinky na organismus můžete i vypitím sklenice kokosové vody, nebo mlsáním kokosových kuliček z mascarpone, sušenek a kakaa. Na ty já osobně absolutně nedám dopustit!

Pojďme se ale podívat na to, jak vám kokos může pomoct v péči o pleť.

 

Kokosoví odstraňovač make-upu

 

K výrobě kokosového odstraňovače make-upu potřebujeme:

 

A      77 g kokosového oleje
A      10 g včelího vosku
A     9,5 g bio slunečnicový olej (je lehký a rychle a dobře se vstřebává)
B       3 g jílu (bílého, žlutého nebo zeleného)
B    0,3 g éterického oleje z levandule
B    0,2 g éterického oleje z pomeranče

 

Ze všeho nejdřív začneme s kokosovým a rostlinným olejem a včelím voskem. Zahřejeme je ve vodní lázni tak, aby se vosk úplně rozpustil, a pak chvíli počkáme, až směs zase trochu vychladne (tak na 45°C), abychom do ní mohli vmíchat jíl a éterické oleje. Všechno promíchejte opravdu pořádně, aby se jíl rozpustil, a pak přidejte zbytek přísad. Nalijte vše do čisté nádoby a máte hotovo!  🙂

 

 

Tentokrát jsem použila žlutý jíl, ale jakýkoliv jíl je vždycky dobrá volba, dokáže totiž z pleti účinně vytáhnout nečistoty a tím ji vyčistit. Jíl navíc také podporuje krevní oběh a odstraňuje odumřelé kožní buňky, takže pokožku krásně zjemní a rozzáří.

 

Jemný peeling z kokosového oleje a ovesných vloček

 

Jemný peeling z kokosového oleje a ovesných vloček se vyrábí v podstatě stejně jako odstraňovač make-upu, jen s tím rozdílem, že místo jílu použijeme lžíci (3 g) mletých ovesných vloček, které poslouží jako jemný peeling k odstranění odumřelých buněk.

Zkus to!

 

 

Slunečný kokosový balzám

 

To je na přírodní kosmetice úžasné – že se jen s několika drobnými úpravami dá ze stejných ingrediencí vyrobit mnoho různých přípravků. Třeba slunečný kokosový balzám vhodný před nebo po slunění vyrobíte tak, že místo jílu nebo ovesných vloček přidáte kukuřičný škrob, který pokožce dodá příjemnější a daleko méně mastný pocit.

 

A      40 g kokosového oleje
A      30,2 g slunečnicového oleje (nebo jojobového)
A      15 g kukuřičného škrobu
A      8,5 g včelího vosku
A      5,5 g kakaového másla
B      0,4 g éterického oleje z pelargónie
B      0,4 g éterického oleje z levandule

 

 

Opět začneme s kokosovým a slunečnicovým olejem, včelím voskem a kakaovým máslem, které ve vodní lázni zahřejeme, než se kompletně rozpustí a spojí. Pak přidáme kukuřičný škrob. Když směs vychladne (opět ideálně na těch 45°C), přidáme jako třešničku na závěr éterické oleje.

 

Workshop Balzámy a tělová másla je skvělá příležitost, jak načerpat nové znalosti, které pak krásně zužitkujete doma při výrobě vlastní kosmetiky z čehokoliv, co máte rádi, nebo co je zrovna sezónně k dispozici. A pak můžete vesele tvořit a rozmazlovat se.

Zrovna tvořivosti a rozmazlování totiž nikdy není dost – dělají život zajímavějším, aktivnějším a zábavnějším, věnovat jim čas, pozornost a odhodlání je proto vždycky dobrý nápad.

A to ať už je zrovna jakékoliv roční období. 🙂

Související příspěvky