Doručení zdarma u všech objednávek nad 1200 Kč!

Pečujte o sebe s plnou pozorností

Říj 28, 2021 | Články

Během našeho života se o nás většinou jako první stará maminka, která nám věnuje pozornost pomocí krémů, olejů, balzámů a také hraček, knížek a písniček. Její péče nás v dětství doprovází každý den. Jak vyrůstáme, postupně si tvoříme vztah sami k sobě a našemu tělu.

To, kolik času věnujeme péči o sebě a o naše tělo, závisí na našich zkušenostech, na našem životním stylu, množství volného času i na našich potřebách. Občas se nám může zdát téměř nemožné najít si na sebe čas. Ale péče o sebe není něco nadbytečného ani luxusního – jde jen o to, věnovat pozornost svému tělu.

I já jsem se musela naučit o svoje tělo pečovat. Zkoušela jsem, jak na to, a starala se o sebe pravidelně, až se to stalo součástí mé DNA. Ještě pořád to pro mě však není samozřejmost, spíš naopak. I dnes si musím po očku hlídat, abych se o sebe starala dostatečně.

Posloucháte svoje smysly?

Zkoušeli jste někdy věnovat zvýšenou pozornost tomu, co vnímají vaše smysly? Stačí jen krátký vjem, rychlý pohled nebo chuť jídla. Když svým smyslům věnujete dostatek pozornosti, zintenziví a odhalí všechny svoje odstíny, barvy, pocity a chutě.

Posilování všímavosti při jídle je skvělým cvičením, které si můžete vyzkoušet každý den. Jde jen o to, směřovat veškerou svou pozornost na vůně a chutě toho, co právě jíte. Pro začátek stačí, když budete vnímat, jestli je jídlo sladké, slané, kyselé nebo hořké. A pokud budete jíst čerstvé jídlo z vaší zahrady, budou jeho chutě ještě plnější a víc intenzivní.

Pracujte se svojí pozorností vědomě

Jeden můj přítel mi s oblibou říká, že to, čemu věnujeme pozornost, roste. Je to opravdu tak! Už se mi to mnohokrát potvrdilo. Což je určitě i tím, že jsem tomu věnovala pozornost. 🙂

Proč píšu o pozornosti? Protože si většinou ani neuvědomujeme, čemu ji věnujeme. A bohužel nás hodně vnějších vjemů oddaluje od toho, co máme rádi.

Mně se stává, že nepracuji s plnou pozorností, hlavně když:

  • mám málo času,
  • mám hodně povinností,
  • zapomenu sama na sebe,
  • se toho kolem mě hodně děje,
  • je kolem mě takový hluk, že je hlasitější než moje vlastní potřeby…

 

Tohle je jen pár nejčastějších příkladů, ale uměla bych najít hodně jiných situací, které mě rušily a nedovolily mi soustředit se na sebe naplno.

Péče o pleť je zároveň péčí o vás

Když jsem přemýšela, jak se starat o svoje tělo, přišla ke mě myšlenka na péči o pleť. Zdálo se mi ale, že je to něco moc obyčejného a snadného. Měla jsem pocit, že bych měla raději běhat, chodit na hory, jezdit na kole, možná i zkusit fitness nebo aerobic, abych se o své tělo dobře starala. A věnovat se třeba ještě józe a pilates. Ale určitě ne péči o pleť.

Vyzkoušela jsem snad všechny způsoby, které jsem vám sepsala. Ale nakonec jsem se zaměřila právě na péči o svoji pleť, protože jsem se v té době zrovna začala zabývat přírodní kosmetikou. Své pleti jsem si vlastně všimla až díky tomu, že jsem začala používat přírodní produkty.

Začala jsem si uvědomovat drobné změny na své pokožce. Každá dlouhá procházka ji probudila k životu a radosti, po masáži nebo koupeli byla pružná, během příjemného rozhovoru s přáteli začala zářit, při čtení knihy se uklidnila a po odpočinku v sobě opět našla rovnováhu.

Poslouchejte svoji pokožku a dopřejte jí pozornost

Dnes se o svou pokožku nestarám jenom tak, že používám různé přírodní produkty. Začala jsem své pokožce opravdu naslouchat. A jsem přesvědčená o tom, že díky tomu se mi zlepšil nejen můj hmat, ale také sluch, zrak a chuť. Vnímám, jak moje kůže reaguje na různé situace. Něco, co vidím nebo slyším, ji může zasáhnout nebo rozechvět a příjemné zážitky, jako je například pára, rozšíří póry a prokrví ji.

Seznam toho, jak o sebe můžeme pečovat, je hodně dlouhý. Nezapomínejte ale na jednu důležitou věc, která vaši pokožku opečovává neobyčejně jemně. Je to dotyk! Když se své pokožky dotknete, nabijete ji energií. A vaše pokožka na tento tok energie zareaguje, zjemní se, změní a zostří svoji citlivost.

A k tomu nepotřebujeme žádné luxusní výrobky, ale jen naši soustředěnou pozornost, vnímavé oči a srdce plné pochopení. To úplně stačí.

Související příspěvky