Přirozený (zdravější) způsob života

Bře 12, 2019 | Články

Žít přirozeně znamená žít prostě a minimalisticky, aby nás způsob života byl dlouhodobě udržitelný. Takový život umožňuje pečovat o přírodu, o sebe sama i o druhé. Stará se a přijímá zodpovědnost. Už Rousseau volal k návratu k přírodě.

Prostý způsob života neznamená život bez výzev. Zvláště v naší technologií zaplavené společnosti a obzvlášť, když jsme plně zaměstnáni každodenními povinnostmi, se mohou staré návyky stavět do cesty naší snaze o přirozenější a prostší život.

Během posledních let jsem se snažila směřovat svůj život blíž k přírodě. Pokračuji pomalu, ale jistě. Někdy si nejsem určité proměny vědoma, až dokud nestojím na jejím konci a vidím, co se ve mě stalo.

Ano, změna je možná! Nestala se přes noc a nebyla vždy snadná, ale naučila jsem se následovat svůj instinkt a hodnoty. Všichni je máme, ale víme, jak podle nich skutečně žít?

Vzpomínám si, že v mém případě změna začala s přírodní kosmetikou a to hlavně tím, že jsem pro sebe začala hledat přírodnější péči a snažila jsem se vyhýbat toxickým příměsím, kde jen jsem mohla.

Dávala jsem si například pozor na toxiny v kosmetice (minerální oleje, sloučeniny PEG, formaldehyd, parabeny), začala jsem se vyhýbat toxické stravě jako je fast food, čistícím prostředkům obsahujícím toxické látky, ale také tzv. rychlé módě. Především jsem se ale toužila zbavit toxických vztahů a vlastního nezdravého jednání.

Mohu vám říci, že za prvé: “Pomalu ale jistě” je výborný způsob, jak se vydat za jakýmkoli cílem. Pokud je tím cílem přirozený (šťastnější) život, pak si můžete přečíst pár bodů, které jsem v posledních letech poznala jako nejdůležitější.

Za druhé: Nezůstaňte jenom u slov. Ať vaše činy mluví hlasitěji než vaše slova.

To už jste někdy slyšeli, že? Ale to je právě ta část cesty, která je pro nás těžká. Když se do toho ale pustíte, budete překvapeni, jak se změní váš pohled na život a budoucnost.

Tyto body slouží k inspiraci, nejsou žádným oficiálním seznamem. Každý bod tvoří jednu část mozaiky, o které můžete přemýšlet. Pojďme se na ně blíž podívat:

  1. Lokální a kvalitní potraviny
  2. Nekupujte obalový odpad
  3. Bez plastů
  4. Řiďte se ve spotřebě podle zásad tzv. 6 R’s: REFUSE, REDUCE, REUSE, REPAIR, ROT AND RECYCLE (odmítni, omez, znovu použij, oprav, zkompostuj (nech rozložit) a recykluj)
  5. Pomalá móda
  6. Zjednodušte úklid
  7. Žijte v kontaktu s přírodou
  8. Pečujte o své zdraví
  9. Zpomalte a vytvořte si přirozený rytmus namísto rutiny
  10. Buďte sami sobě nejlepším přítelem

Tento seznam určitě není úplný, je to jen můj seznam, můj osobní kompas. Můžete si vytvořit jiný nebo začít přemýšlet nad tím, jak by ten váš mohl vypadat ♥

Související příspěvky

Letní rozmazlování

Letní rozmazlování

Léto nás svými slunečnými a teplými dny neustále láká vyrazit ven, projít se po turistických...