Doručení zdarma u všech objednávek nad 1200 Kč!

Stará dobrá, ručně vyráběná přírodní mýdla

Úno 23, 2019 | Články

Pamatuji si, že jsem se v minulosti trochu vyhýbala přílišnému používání mýdla. Nelíbil se mi pocit suché pokožky po mytí. Většinou jsem ho používala jen na mytí rukou, ale rozhodně jsem byla skeptická k jeho výhodám pro péči o pokožku celého těla. Od té doby se toho mnoho změnilo a staré dobré mýdlo se stalo mou každodenní volbou.

Mýdla mají hned několik přínosů. Ovšem,  myslím tím pouze ta ručně vyráběná přírodní mýdla, protože mezi komerčně vyráběnými a přírodními mýdly je veliký rozdíl.

Přírodní suroviny

Typické ručně vyráběné mýdlo (ať už metodou za studena či za tepla) se vyrábí z rostlinných olejů a másel, ze surovin bohatých na antioxidanty, živiny a vitamíny. Ručně vyrobené mýdlo zachovává kvality přírodních olejů. Jinak řečeno, kokosový olej, kokosové nebo bambucké máslo a další přírodní rostlinné oleje zůstávají součástí výsledného díla. To je také to, proč přírodní mýdla tak dobře a přirozeně vyživují a chrání naši pokožku.

Glycerin

Glycerin je zvláčňující prostředek, který zjemňuje pokožku, protože přitahuje vlhkost a udržuje tak pokožku hydratovanou. Glycerin vlastně vzniká při procesu výroby mýdla. Ručně vyráběná mýdla si ponechávají všechen svůj přírodní glycerin a vytváří bohatou pěnu.

Během tvorby mýdla, se tuky (oleje) a louh spojí a vytvoří mýdlo a přírodní glycerin zůstane nezměněn a usadí se mezi molekuly mýdla.

Přírodní vůně a barvy

Přírodní mýdlo může obsahovat přírodní esenciální oleje. Nepatří do něj žádná syntetická aromata, jen přírodní citrusové, květinové nebo dřevité vůně esenciálních olejů. Dokonce není vůbec potřeba esenciální oleje používat, mýdlo může být i bez vůně, pokud je vám to tak  příjemnější. Pokud máte ale radši mýdlo s vůní přírody, máte na výběr z široké palety vůní různých přírodních olejů.

Stejné platí i pro barvy. Máte-li rádi barevná mýdla, můžete volit z krásných mýdel obarvených jíly, bylinkami nebo rostlinným práškem. Tyto přísady navíc obohacují mýdlo o další výživové složky.

Tradiční cesta

Mám moc ráda řemeslnou výrobu všeho druhu! I výrobu mýdel. Tradičně vyráběná mýdla jsou vyráběná buď za tepla nebo za studena. Při metodě za studena se míchá louh (hydroxid sodný) s vodou, smísí se s oleji a rozpuštěným máslem a nakonec se přidají esenciální oleje nebo přírodní barviva. Na závěr se vše nelije do formy a nechá se saponifikovat 24 hodin A mýdlo je hotové. Poté nařežeme mýdlo do mýdlových kostek a necháme »zrát« 4 až 6 týdnů.

Je to poklidný proces. Každý kousek mýdla vyžaduje svůj čas a energii. Díky tomu zůstávají všechny kvality surovin součástí mýdla. Haleluja 🙂

Související příspěvky