Levandulová královna

Srp 26, 2020 | Články

S levandulí se potkáváme celé léto. Je totiž velkou milovnicí slunce a suchého počasí. Svými voňavými fialovými květy zkrášluje nejen naše zahrady a květináče, ale také stoly, když si ji natrháme jako kytici do vázy. Ať už jde o jakýkoliv její druh, nadšeně je obdivujeme všechny.

Jestlipak ale víte, že druhů levandule existuje dokonce až 39? A k tomu botanikové evidují i několik stovek jejích různých hybridů. Určitě je ale nemusíte znát všechny, bohatě stačí rozeznat ty dva nejznámější, které se mezi sebou hodně pletou, i když se liší už na první pohled.

 

Provensálská levandule

Levandule prostřední (Lavandula X intermedia), kterou známe z těch typických fialových polí ve francouzské Provence, je – možná pro někoho překvapivě – jedním z hybridů pravé levandule. V současnosti je to přitom ten úplně nejrozšířenější druh levandule vysázený v parcích i na našich zahrádkách, kde nádherně a pronikavě voní. Oproti pravé levanduli má ale o poznání menší terapeutické účinky.

Její hlavní předností je, že má silnější antiseptické účinky než pravá levandule a lze ji proto hojně využít v čisticích prostředcích, při dezinfekci prostor, při léčbě akné nebo nachlazení i jako odpuzovač nežádoucího hmyzu. Není ale vhodná ke konzumaci.

Dobré je také vědět, že kvůli svému odlišnému složení, nemá tenhle hybrid uklidňující účinek, který je pro pravou levanduli typický, ale naopak účinek povzbuzující. Při nákupu této byliny bychom tak měli být opatrní, zejména pokud hledáme levanduli s všestranným využitím, což tato bohužel není.

 

Královna mezi oleji

Pravá levandule neboli levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je bohatá na monoterpenový alkohol linalool a na estery a kumariny. Estery jsou to, co dodává jejímu oleji sladkou květinovou vůni, a ve spojení s kumariny mají znatelný zklidňující účinek.

Takhle levandule má sladkou a jemnou vůni a je o poznání nižší než ostatní druhy. Kvete od pozdního jara až do poloviny léta a je možné ji použít i při vaření a pečení.

Levandule lékařská je oproti té provensálské obrovsky všestranná. Její éterický olej s více než dvěma stovkami aktivních složek je schopen pomoct se spoustou věcí najednou. Zmírňuje nachlazení, chřipku, angínu a astma, také dezinfikuje rány, zklidňuje pokousání hmyzem a zmírňuje projevy kožních infekcí, akné, dermatitidy, ekzému i spálení od slunce. K tomu celkově zklidňuje organismus, odstraňuje úzkost, pomáhá proti nespavosti, zánětům, menstruačním bolestem i projevům PMS.

Není proto vůbec divu, že je levandule lékařská často označována za královnu éterických olejů, nebo proč jí někdo říká prostě „máma“. Všemi svými vlastnostmi je pro nás totiž bylinou naprosto nepostradatelnou, a to zejména kdykoliv se ocitneme v maléru.

 

Levandule v kosmetice

Levandule se velmi často používá v kosmetice, a to protože díky svým unikátním složkám a vlastnostem pokožce dodává přesně to, co potřebuje. A protože je vhodná pro všechny typy pleti, mnoho produktů přírodní kosmetiky obsahuje alespoň pár kapek jejího éterického oleje.

I vy sami doma si s levandulovým éterickým olejem dokážete vykouzlit uklidňující koupel, příjemnou masáž, anebo jím prostě jen provonit byt, když ho použijete v difuzéru.

K tomu, abyste získali destiluje jen hodinu. Proč? Protože za hodinu se nám podaří ze zhruba 150 kg levandule získat 1 kg éterického opravdu vysoce kvalitní levandulový éterický olej, musíte zvolit prodlouženou destilaci. Levandule se přitom běžně oleje. Za dvě až tři hodiny ale přibyde už jen jeden nebo dva dcl navíc, takže to na první pohled vypadá, že čekat déle se nevyplácí. Přesně ty dvě nebo tři hodiny jsou ale nutné pro tvorbu kumarinů (těžkých těkavých molekul), které jsou v oleji velice důležité.

 

Můj levandulový tip

Já osobně nejčastěji používám levandulový roll-on olej, a to pokaždé, když se potřebuji uklidnit a uvolnit, anebo když mě venku popíchali komáři a potřebuji ulevit od toho otravného svědění. K výrobě takového „roll-onu“ potřebuji jenom 10 ml oleje (jojobového, mandlového nebo olivového), do kterého nakapu pět nebo šest kapek levandulového éterického oleje, a směs můžu hned použít.

 

Nejpraktičtější pro mě je nejprve kápnout do roll-on nádobky levandulový éterický olej, k němu dolít další olej dle výběru a pak nádobku několikrát protřít mezi dlaněmi, aby se obě ingredience uvnitř dobře promíchaly. A je to. 😊

 

 

 

 

Léčivých účinků levandule samozřejmě bohatě využívá i naše klasická kosmetika IZISTEP, která regeneruje, uklidňuje a revitalizuje pokožku. Její jemný dotek najdete zejména v krémech i olejích pro citlivou pleť a také ve vybraných mýdlech.

Co levandule znamená pro vás? Také ji využíváte?

Související příspěvky

Letní rozmazlování

Letní rozmazlování

Léto nás svými slunečnými a teplými dny neustále láká vyrazit ven, projít se po turistických...